Harmonie prostoru – Střed
Energetický střed obydlí ve Feng Shui nazýváme Tai chi a představuje sjednocení všech sil. Do tohoto bodu se sbíhají ostatní sektory a vše co zde probíhá tak ovlivní všechny oblasti života – stabilitu, vztahy, rodinu, plány do budoucna a především zdraví. Ve Feng Shui mám číslo 5.
Opravdové vitality a duševního zdraví dosáhneme jen pokud je vše v rovnováze
Tuto oblast je tedy potřeba udržovat čistou a volnou. Dříve bylo samozřejmostí, že uprostřed domu byl průchozí dvůr. Dnes je vhodné, pokud Tai chi zasahuje halu. Pokud tedy pociťujete určitou labilitu nebo máte zdravotní problémy, podívejte se na střed prostoru svého domu či bytu.
Chyb může být hned několik:
- Zaplnění nábytkem vede k blokaci energie.
- Umístění komínu vyvolává rychle unikající energii což vede k neklidu a pocitu napětí.
- Dlouhá chodba odvádí jin v člověku, což má za následek závažné zdravotní problémy.
- Může se také stát, že střed chybí. Je to jeden z důvodů proč Feng Shui nedoporučuje mepravidelné půdorysy, například do tvaru písmene L.
A jaká jsou tedy nápravná opatření?
Základem je vyklizení středu obydlí a umožnění volného proudění energie Chi. Zároveň můžeme Tai chi podpořit i ponecháním volných středů ve všech místnostech, především v obývacím pokoji, kde dochází k setkávání lidí. Tai chi spojujeme s energií Země, takže zde můžeme použít zemní tóny pro malbu, zajímavý dekor v dlažbě, koberec ve tvaru čtverce nebo osmiúhelník, dekoraci z keramiky nebo několik kamenů. Tai chi může symbolizovat i prázdná nádoba. Pocit harmonie ve vašem středu interiéru by měl připomínat, abychom zůstali soustředění ve svém vlastním středu a v rovnováze. Tím nejvíce posílíme svůj vlastní život.
- Příště se budeme věnovat severozápadnímu sektoru, který se pojí s nápomocnými přáteli.
- Více o Harmonii Prostoru se dočtete v úvodu seriálu.