Jaro – období Dřeva
Z pohledu Feng Shui existuje 5 ročních období, přičemž každému z nich náleží jeden z pěti prvků – Voda, Dřevo, Oheň, Země a Kov
Podle tohoto systému každé období trvá zhruba 2 a půl měsíce, což je 73 dní. A v každé této fázi roku je vyčerpávána energie, která k danému období náleží. Proto je vhodné v každé roční etapě přizpůsobit stravu a posílit se také barvami nebo dekoracemi v interiéru.
K jaru náleží element Dřeva🪵
Symbolizuje růst, vývoj, pohyb, expanzi. Jedná se o jangovou energii, která se začíná prosazovat po celkem dlouhém jinovém období. Proto můžeme pociťovat tzv. „jarní únavu“. Ačkoliv jaro ještě podle kalendáře nenastalo, sami můžeme v druhé polovině února pozorovat změnu energie. Zvenčí cítíme, že „něco je ve vzduchu“ a zevnitř vnímáme změnu svých pocitů. Meze jsou sice ještě studené, ale sluníčko – pokud už vyleze – má sílu. Rána i večery se prodlužují a můžeme vnímat celkově pozitivnější náladu. Energetické jaro začíná kolem „Matěje“ – v době, kdy začíná Matějská pouť. A k tomu mám jednu krásnou vzpomínku na mojí stařičkou kolegyni z mého prvního zaměstnání. Ta mi vyprávěla, že vždycky na Matěje si s holkama natáhly podkolenky, ať bylo jakékoliv počasí, a ty už se nosily až do léta. I když byla zima nebo mrzlo. I tak můžeme oslavit nadcházející světlé období roku.
Ideální je energii Dřeva situovat do sektorů východ, jihovýchod a jih.
Z orgánů k jaru a Dřevu náleží játra a žlučník
Játra jsou největším a pro život zcela nepostradatelným orgánem. Regulují mechanismus pohybu životodárné energie čchi, krve a všech tělních tekutin. Jsou zásobníkem krve a zasahují je všechny naše emoce. Pokud jsou játra v pořádku, je mentální a emoční činnost člověka v rovnováze. Velice je oslabuje silný hněv, a právě při onemocnění jater je typický stav zlostné podrážděnosti. Stav jater můžeme vyčíst i na šlachách, nehtech a očích.
Na jaře je potřeba se vyvarovat tučných, těžkých, příliš dlouho tepelně upravovaných jídel a také alkoholu. Převažovat by neměla syrová nebo studená potrava. Je dobré jíst lehká jídla, například obiloviny, luštěniny a zeleninu. Ideální jsou zelené naklíčené rostliny , například řeřicha. Stravu stačí krátce spařit, aby byla jemná a nezatěžovala jarní energii, která se začíná rozvíjet. Pro zdravého člověka, který nemá problémy s játry a žlučníkem, je na jaře vhodná mírně sladká a mírně pálivá chuť. Můžeme přidat i kyselou chuť, která zamezuje ztrátě tělesných tekutin. Kyselá chuť pohybuje čchi směrem dovnitř a dolů. To je důležité při vnitřní horkosti, podrážděnosti, vzteku nebo při poruchách spánku. Nevhodná je ale při nachlazení.
Energii Dřeva můžeme také posílit zelenou barvou, ať už v podobě oblečení, nebo v interiéru
Vhodné jsou všechny zelené rostliny, bambusy a dřevěné dekorace. Ideální je energii Dřeva situovat do sektorů východ, jihovýchod a jih, ale na přechodné období se jí můžete obklopit kdekoliv.
Radujme se ze znovuzrození přírody, z rašících lístečků a sytě zelené trávy, která se brzy také objeví. Natáhněme podkolenky, alespoň pomyslně, a oslavujme Život! Přeji vám všem nádherné období jara!
Markéta