Návrhy a realizace interiérů Vítr-Voda

Návrhy a realizace interiérů

Pozdní Léto – Země

Z pohledu Feng Shui existuje 5 ročních období, přičemž každému z nich náleží jeden z pěti prvků – Voda, Dřevo, Oheň, Země a Kov.

Podle tohoto systému každé období trvá zhruba 2 a půl měsíce, což je 73 dní. A v každé této fázi roku je vyčerpávána energie, která k danému období náleží. Proto je vhodné v každé roční etapě přizpůsobit stravu a posílit se také barvami nebo dekoracemi v interiéru.

K období pozdního léta patří element Země

Je to období kolem svaté Anny a jak se u nás trefně říká „svatá Anna – chladna z rána“; po ránu a večer se začíná ochlazovat, ačkoliv přes den mohou být stále tropické teploty. Můžeme zaznamenat zkracující se dny a pocit zklidnění, kdy ustupuje vrcholný jang léta. Element Země v sobě nese rovnováhu jinu a jangu, je to období, kdy se můžeme cítit spokojeně a kdy výrazně posilujeme svůj střed. Pokud se nám to podaří, můžeme celý rok čerpat pozitivní aspekty, jako je vnitřní stabilita, zdravé uvažování, silné trávení, koncentrace a umění péče o sebe i druhé. Pokud je nějaké období nejvhodnější na „úklid těla“, pak je to, přestože jiné metody doporučují jaro, – právě pozdní léto.

Ideální je energii Země situovat do sektorů jihozápad a severovýchod, podpoří i sektory západ severozápad.

Z orgánů k pozdnímu létu a Zemi náleží slezina, slinivka a žaludek

Tyto orgány rozlišují mezi potřebným a nepotřebným, nadbytečným nebo zatěžujícím pro tělesné nebo duševní zdraví. Žaludek vydrží poměrně dlouho, než se projeví nemoc. Spolu s tlustým střevem vytváří žaludek vnitřní ochranný štít proti nemocem a spolu se slezinou je základním centrem imunity. Jeho energii oslabuje stres, studené a alkoholické nápoje, káva, ostré koření a jídlo v nepravidelných intervalech a před spaním. Žaludek by měl mít čas na odpočinek – mezi jídly 5 hodin a přes noc co nejdéle. Při oslabené funkci sleziny je vždy přítomna únava a neschopnost soustředění.

Elementu Země přísluší sladká chuť

Působí harmonizačně, to znamená, že vyživuje i zvlhčuje, protože stejnou měrou posiluje jin i jang. Vhodné jsou tedy sladké druhy zelenin, všechny druhy obilí, masa, ryb, luštěnin, tuků, ořechů, semínek a vejce. To vše vytváří čchi v našem těle. Co jí dusí je bílý cukr a zároveň nás připravuje o vitamíny a minerály. Sladká chuť také zvlhčuje, a to se týká především obilí, kořenové zeleniny, ovoce včetně sušeného, třtinového cukru, medu, javorového sirupu a obilných sladů. Tyto potraviny v rozumném množství vytvářejí šťávy a mají uklidňující a zklidňující účinky.

Energii Země můžeme také posílit všemi odstíny žluté a hnědé, ať už v podobě oblečení, nebo v interiéru. Vhodné jsou keramické dekorace, sošky a přírodní kameny. Ty můžeme využít jako šperky například v podobě polodrahokamů. Vhodnými motivy jsou hory. Ideální je energii Země situovat do sektorů jihozápad a severovýchod, podpoří i sektory západ severozápad. Z činností je vhodná chůze a pobyt v horách či skalách, práce na zahradě a s hlínou a vše, co děláme na zemi.

Pozdní léto je období, kdy sklízíme ovoce našich činů a myšlenek – ať je tedy toto ovoce skutečně sladké a šťavnaté. Kéž vyživí každou naší buňku a posílí náš střed, ať máme v následujících obdobích z čeho brát. Užijme si období zklidnění a rovnováhy. Každý okamžik se počítá…. Nezapomeňte.

Markéta