Návrhy a realizace interiérů Vítr-Voda

Návrhy a realizace interiérů

Podzim – období Kovu

Energie Kovu Feng Shui Podzim

Z pohledu Feng Shui existuje 5 ročních období, přičemž každému z nich náleží jeden z pěti prvků – Voda, Dřevo, Oheň, Země a Kov.

Podle tohoto systému každé období trvá zhruba 2 a půl měsíce, což je 73 dní. A v každé této fázi roku je vyčerpávána energie, která k danému období náleží. Proto je vhodné v každé roční etapě přizpůsobit stravu a posílit se také barvami nebo dekoracemi v interiéru.

Podzim – Kov

Na podzim se přesouváme do energie Kovu. Ten symbolizuje koncentraci, řád, pravidla a přesnost. Jedná se o jinovou energii, která začíná postupně narůstat tím, že se přesouváme do chladné a tmavé části roku. Máme méně energie, kterou musíme dobře chránit a dobře s ní hospodařit. Do našich harmonogramů bychom měli zahrnout odpočinek, který nám zároveň pomůže udržet se v teple  – to je pro toto období klíčové. Pokud nám totiž chlad pronikne do těla, můžeme propadnout podzimním splínům. Ideální jsou nenáročné procházky do přírody, kde se můžeme radovat z nekonečné škály barevných kombinací, které se mění s každým dnem.

Ideální je energii Kovu situovat do sektorů západ, severozápad, jihozápad a severovýchod.

V tomto období se slaví v Indii svátek světel – Díválí. Jedná se o symbolické vítězství světla nad temnotou a dobra nad zlem. Indové nosí při této příležitosti zpravidla nové šaty a navzájem se obdarovávají sladkostmi. To je dobrá inspirace. Barvy a světla přeneste i do svých obydlí – ideální jsou svíčky, teplá deka a krb. A kočka 🐈.

Z orgánů k podzimu a Kovu náleží tlusté střevo a plíce

Těm nejvíce škodí cigarety, káva, černý čaj a sucho způsobené stresem a vysušeným vzduchem. Proto je pro jejich regeneraci potřebné zvlhčování. To dodá celozrnná rýže a bílé druhy zeleniny – celer, květák, ředkev, pórek, cibule, křen a v neposlední řadě malé množství ostrého koření. Ostrá chuť přináleží Kovu a zamezuje množení bakterií, rozptyluje chlad a uvolňuje zablokovanou energii.

Strava podle Feng Shui – Podzim

To můžeme využít při nachlazení. (Ostrému koření se vyhněte při vysokém krevním tlaku nebo v případě horkosti v těle.) Nachlazení lze předejít pravidelnou konzumací polévek – silných masových a zeleninových vývarů, luštěninových, pórkových, s cibulí a kořením. Všechny teplé tekutiny dodávají tělu potřebný jang, který kolem nás začíná ubývat. V tomto období jsou nejvíce ohroženým orgánem plíce. Dech koná očistnou práci pro organismus a je tedy důležité, jak dýcháme a co dýcháme. Někdy nemůžeme strachy ani dýchat, jindy zas nemůžeme něco vydýchat; nebo nemáme čas si vydechnout… tím chci říct, že plíce oslabujeme rovněž emocemi a stresem. Najděte si způsoby, jak se udržovat v dobré psychické pohodě a (nejen) podzim bude mnohem jednodušší.  

Energii Kovu můžeme také posílit bílou a šedou barvou a všemi metalickými odstíny

Ať už v podobě oblečení, nebo v interiéru. Vhodné jsou kruhové a oválné tvary, přesné vzory a kovové dekorace. Ideální je energii Kovu situovat do sektorů západ, severozápad, jihozápad a severovýchod, ale na přechodné období se jí můžete obklopit kdekoliv.

Podzim má, jaké všechna období, své plusy a mínusy. Pro většinu spíše mínusy. Pro nás to může příležitost nechat zazářit své vnitřní světlo, které jsme nasbírali během léta a prozářit tak přicházející temnotu. Buďme světlem pro sebe i pro ostatní. Barevný podzim, přátelé…

Markéta