Návrhy a realizace interiérů Vítr-Voda

Návrhy a realizace interiérů

Rozhovor na téma Feng Shui

Feng Shui budha

Máte problémy s partnerem? Těžko si hledáte práci nebo vás trápí zdraví? Možná vás nenapadlo, že za tím vším může být špatně uspořádaný byt či dům. Pracujte s prostorem, kde žijete, ve svůj prospěch. Můžete tak nastartovat možná nečekané změny.

Jak byste ve třech větách představila Feng Shui někomu, kdo o něm nikdy neslyšel?

Pro mě osobně je to psychologie prostoru. Dává pochopit souvislosti mezi prostorem, ve kterém bydlíme nebo pracujeme, a tím, co se nám děje v životě – jak se cítíme, co nám chybí, nebo naopak přebývá. Jeho cílem je využít energie daného místa a sladit je s energiemi jeho uživatelů tak, aby vzniklo harmonické prostředí, kde se budou lidé cítit příjemně a vyrovnaně.

Jaké chyby děláme při zařizování interiérů nejčastěji?

Z praxe bych řekla, že nejčastější chybou je chaos. Lidé si neumějí vytvořit řád, nedokážou najít každé věci její místo. To vede k přeplněnosti v celém bytě, takže máte pocit, že se zde nemůžete ani nadechnout.

Jsou barvy, kterým je lepší se vyhnout?

Místnosti se dělí na jangové (živé) a jinové (klidné). Jinové místnosti jsou situovány k severní straně, kde je méně denního světla, slunečního svitu a více chladu. Zde by měly být užitkové místnosti,
koupelny a ložnice. Jsou zde vhodné barvy Vody (modrá), Kovu (šedá, bílá, fialová) a Země (barvy podzimu). Naopak jangové místnosti jsou situovány k jižním stranám, kde je světlo, slunce a teplo. Zde by měly být obytné místnosti – obývací a dětské pokoje, kuchyně. Jsou zde vhodné barvy Země a Ohně (červená, oranžová). Ale s červenou opatrně, používejte ji jen na malých plochách!

Kterou věc byste si domů nedala?

Všeobecně platí, že je dobré vyhnout se plastu, špičatým rohům nábytku, velmi opatrně se musí zacházet se zrcadly. Já bych si do bytu nedala mikrovlnnou troubu.

Co feng shui a zvířata? Myslí i na ně?

Zvířata určitě zvyšují jang (živost) prostoru, v některých případech mohou mít velmi pozitivní vliv na psychiku lidí. Jsou ale případy, kdy bych zvíře nedoporučila – pro rodinu s dětmi v malém bytě není vhodné pořídit si velkého psa a dva papoušky. Příliš mnoho jangu by vedlo k nerovnováze v prostoru. Každopádně vždy by mělo platit, že nejenom každý člověk, ale i každé zvíře by mělo mít k dispozici svůj osobní prostor.

A jak je to s květinami?

První informací, která prozradí, v jakém stavu jsou naše vztahy, jsou rostliny. Vyvarovat bychom se měli rostlin se špičatými listy a kaktusům, hlavně tam, kde by mohly mířit na jídelní stůl, postel nebo posezení. Umělé a sušené rostliny nemají žádnou energii, jsou to pouze lapače prachu. Ale také pozor na přílišnou péči – neustálé zalévání a přelévání vede k uhynutí rostlin stejně jako nedostatečná péče. Platí to i o vztahu k partnerovi nebo dětem – není dobré se přehnaně starat o všechny kolem. Prý bychom neměli mít v bytě žádné rozbité a poškozené věci…
Máme-li k poškozenému předmětu citový vztah, není nutné se ho zbavovat. Můžeme jej umístit do východního sektoru, který je spojený s předky a minulostí. Určitě ale není žádoucí, aby nefunkční věci byly v sektorech, které se pojí s životní oblastí, v níž máme problémy. Pokud si třeba přejeme najít partnera, neměly by na jihozápadě viset hodiny, které nejdou, i kdyby to byly krásné kukačky po babičce.

Jaké by bylo bydlení podle vašich snů?

Tak „snových domů“ si umím představit mnoho, nejčastěji s výhledem na moře. Ale kdyby to měl být reálný dům, byl by ve Velké Chuchli, kde bydlím přes 10 let a toto místo mám velmi ráda. Ideálně bych si představovala rovný pozemek s pěkným výhledem, kde by byly vzrostlé stromy, převážně jehličnaté. Dům by byl jednopodlažní, prostorný, ale ne příliš velký, vzdušný, světlý, útulný a naplněný štěstím a láskou.

Markéta Petříková

Markéta Petříková